Rzeka Rurzyca
Długość rzeki 25km
Powierzchnia dorzecza 69 km2
Rurzyca, jest prawym dopływem Gwdy o długości ok. 25 km. Przepływa w całości terenami leśnymi przez sześć polodowcowych długich, wąskich i głębokich jezior rynnowych o stromych brzegach. Dzięki takim walorom stanowi bardzo atrakcyjny szlak kajakowy. Rzeką tą w 1978 roku, spłynął kajakiem ksiądz kardynał Karol Wojtyła, co upamiętnia niewielki pomnik nad jeziorem Krąpsko - Radlino (Krąpsko Średnie). W 1993 szlakowi temu nadano imię Jana Pawła II.
Rzeka bierze początek w trudno dostępnym rezerwacie Diabli Skok, na północnym brzegu jeziora Krępsko Małe. W bukowym lesie jest ponad trzydzieści oczek, w których woda przesącza się spod warstw piachu i żwiru, by połączyć się w wątły strumyczek przedzierający się przez mchy do jeziora.
Szlak prowadzi przez jeziora: Trzebieszki, Krąpsko Łękawe (Krąpsko Górne), Krąpsko - Radlino (Krąpsko Średnie), Dębno (Dąb), które łączy Rurzyca. Spływ rozpoczynamy z miejscowości Trzebieszki, warto na początek popłynąć w górę rzeki, przez Krąpsko Długie i Małe, aby dotrzeć do źródeł rzeki i zobaczyć ten tajemniczy zakątek.
Aby pokonać cały szlak potrzebujemy około 5 - 6 godzin w zależności od stopnia zaawansowania kajakarzy. Szlak również można podzielić na dwa dni, zatrzymując się na stanicy Wrzosy. Dawniej była to harcerska stanica, którą obecnie administruje Nadleśnictwo Płytnica. Nocleg tylko pod namiotami. Stanica jest pięknie położona, na wzgórzu w zakolu rzeki. Warto się tam zatrzymać na chwilę, chociażby aby zażyć kąpieli nad brzegiem jeziora.
PRZENOSKI:
-Krępsko Stara Le-mieszarnia – lewą stroną
-Krępsko elektrownia – lewą stroną

PUNKTY ZAKOŃCZENIA SPLYWU:
-Przed miej. Krępsko, kładka na lewym brzegu, dojazd z miej. Krępsko za cmentarzem, bardzo stromy wjazd
-Przy moście w miejscowości Krępsko.
-Przystań kajakowa na Gwdzie, przy barze Krępsko.
Spływ 1-2 dniowy
1 dzień: Trzebieszki - Stanica Wrzosy /8km +10km Rez. Diabli skok 
2 dzień: Leśne Wrzosy - Krępsko /12km
 
Przepłynac Rurzycą w jeden dzień Trzebieszki-Krępsko 20km
Projekt i wykonanie: