Rzeka Gwda

Długość rzeki 145km
Średni spadek 0,8%
Powierzchnia dorzecza 4943 km2
Gwda wypływa z łąk koło wsi Kazimierz, położonej w północnym krańcu powiatu szczecineckiego. Przepływa przez grupę dużych jezior koło Szczecinka, następnie płynie przez obszar sandrów. Ostatni etap tzw. “przełom Gwdy” - prawdziwa gratka dla kajakarzy, a to za sprawą licznych bystrzy i szybkiego nurtu rzeki, wreszcie wpada do Noteci w miejscowości Ujście.
Największy kompleks lasów przez który przepływa to "Puszcza nad Gwdą". Atrakcją dla miłośników militariów jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej, tzw. Wału Pomorskiego, która przebiegała wzdłuż tej rzeki.
Gwda jest dostępna dla kajakarzy od jeziora Studnica położonego w odległości 5 km od źródeł rzeki. Jest to szlak dość długi ale bardzo malowniczy i urozmaicony. Na przebycie całej rzeki (Drezno-Ujście) potrzeba 7-8 dni.
Godny polecenia jest odcinek od Drężna (jezioro Studnica) do Lędyczka. Spływ na tym odcinku zajmie nam mniej więcej 5 dni. Bardzo interesujący jest odcinek od Gołębiewa do Lędyczka, rzeka płynie wzdłuż poligonu. Od Lędyczka do Ujścia Gwda jest już głębsza, płynącym szerokim korytem. Na szlaku do Ujścia czekać nas będą przenoski spowodowane licznymi elektrowniami wodnymi. Elektrownie zaczynają się już w okolicach Gołębiewa (Klepaczka) ta przenoska nie sprawia kłopotu podobnie jak Lubnica czy Domyśl. Elektrownia Łomczewko mimo dłuższej przenoski jest świetnie do tego przystosowana. Problemem już są dalsze duże elektrownie wodne zbudowane na początku XX w. znajduje się 9 spiętrzeń. Są to elektrownie :
Podgaje   -  w Podgajach
Jastrowie -  w Jastrowiu
Ptusza -      w Ptuszy
Dobrzyca -  w Dobrzycy
Koszyce -   w Pile - Koszycach
  • -w końcu jeziora Podgaje zastawka, kajaki przenosimy do kanału, 20 m z prawej strony,
  • -elektrownia wodna Podgaje, kajaki przenosimy 150 m z prawej strony,
  • -elektrownia wodna Jastrowie, przenosimy kajaki 100 m z lewej strony,
  • -elektrownia wodna Ptusza, kajaki przenosimy 100 m z lewej strony,
  • -Fabryka Tektury w Tarnówce, kajak przenosimy około 20 metrów z prawej strony. Przejście bardzo niewygodne wręcz niebezpieczne
  • -elektrownia wodna Dobrzyca, kajaki przenosimy 150 m lewą stroną.
 
Drężno - Spore                    14km
Spore - Gołębiewo               22km
Gołębiewo - Lędyczek           20km
Lędyczek - Zapora Jastrowie  17km
Zapora Jastrowie - Krępsko    25km
Krępsko - Piła                       20km
Piła - Ujście                          11km
Projekt i wykonanie: