Czernica jest lewym dopływem Gwdy o długości 53.2 km, jej dorzecze wynosi 498 m2. Rzeka wypływa ze źródła na Pojezierzu Bytowskim, na południowy zachód od Mistka, w rozległej sieci rowów i strumyków. Ma stosunkowo niewielki spadek. W środkowym biegu, w okolicach Dzikowa przyjmuje duży, prawy dopływ rzeki Białej, odprowadzającej wody z Jeziora Bielska spod Białego Boru.
Czernica należy do rzek dość wąskich, przeciętna jej szerokość wynosi 4 m. Jest niezbyt głęboka, umożliwia brodzenie i z tego powodu jest bardzo bezpieczna. Na trasie spływu spotyka się zwalone drzewa, które stanowią naturalne przeszkody do pokonania.
Piękna i dzika przyroda, kręty bieg rzek oraz możliwość oglądania na ich brzegach żerujących saren, jeleni, bobrów i innych zwierząt decydują o atrakcyjności tego miejsca i są nagrodą dla tych, którzy lubią obcować z naturą.
Pierwszy górny odcinek nadaje się bardziej dla kajaków jedynek. Rzeka na tym odcinku jest wąska, ze sporą ilością przeszkód, płynie głównie wśród pól i łąk.
Spływ dwójkami najlepiej rozpocząć z okolic leśniczówki Mszary w Sporyszu. Do przepłynięcia zostaje wtedy około 32 km. Od tego miejsca Czernica płynie w lesie. W rzece znajdują się zwalone drzewa, gałęzie.
Po 10 km dopływamy do betonowego mostu w Dzikowie. Obok jest gospodarstwo agroturystyczne oferujące pyszne pstrągi i pierogi. W osadzie warto przyjrzeć się zabudowaniom przedwojennym widocznym śladom świetności dawnego Dzikowa. 

20170311_145814.jpg
Projekt i wykonanie: